Mısır’da IŞİD suçlamasıyla 6 kişi idam edildi

Böylece Mısır’da seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin darbeyle devrilmesinden bu yana idam edilenlerin sayısı 7’ye çıktı. 7 Mart’ta da darbe karşıtları ile destekçileri arasında çıkan olaylarda bir çocuğu binadan atmakla suçlanan Mahmud Ramazan asılmıştı. Dün idam edilen kişiler konusunda uluslararası hak örgütlerinden açıklamalar geldi. İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü (AI), idam edilen kişilerden […]

Yayınlanma tarihi: 18 Mayıs 2015 00:40 Güncellenme tarihi : Mayıs 18, 2015 12:40 am
Mısır’da IŞİD suçlamasıyla 6 kişi idam edildi

Böylece Mısır’da seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin darbeyle devrilmesinden bu yana idam edilenlerin sayısı 7’ye çıktı.

7 Mart’ta da darbe karşıtları ile destekçileri arasında çıkan olaylarda bir çocuğu binadan atmakla suçlanan Mahmud Ramazan asılmıştı.

Dün idam edilen kişiler konusunda uluslararası hak örgütlerinden açıklamalar geldi. İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü (AI), idam edilen kişilerden üçünün, suçlandıkları saldırı olduğu sırada gözaltında olduğunu belirtti.

MAHKEME ADİL DEĞİL’

AI davaların adaleti sağlamaktan çok uzak olduğunu, sanıklara kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmeleri için işkence yapıldığını iddia etti. Kasım ayında IŞİD’e biat eden Ensar Beyt el-Makdis grubu adını ‘Sina Vilayeti’ olarak değiştirmişti. Söz konusu örgüt, Mursi’nin askeri darbeyle devrilmesinin ardından Mısır güvenliklerine karşı intihar eylemleri de dahil çok sayıda saldırı düzenledi. Mısır’ın 2013’te darbeyle devrilen eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi de ‘Hapishaneler Baskını Davası’nda önceki gün idam cezası almıştı.

TÜRKİYE SEYAHATİNE ÖZEL İZİN

MISIR hükümeti 18-40 yaşları arasındaki kadınların Türkiye’ye seyahat etmelerine özel sınırlama getirdi. Bundan sonra Mısır’ın kadın vatandaşları 72 saatte tamamlanan güvenlik soruşturmasının ardından alınacak özel izinle Türkiye’ye gidebilecek. Mısır bu önlemle vatandaşlarının Türkiye üzerinden Suriye’ye gidip cihatçı gruplara katılmasına engel olmak istiyor. Mısır vatandaşı olan 18-40 yaşları arasındaki erkekler Aralık ayından beri Türkiye’ye özel izinle seyahat edebiliyordu.

Kaynak: Hurriyet

Etiketler: , ,

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Meclis’te çok sert Kürdistan tartışması Meclis’te çok sert Kürdistan tartışması TBMM Genel Kurulu’nda “Kürdistan” tartışması yaşandı...
Kritik görüşme sonrası Irak’tan Musul açıklaması Kritik görüşme sonrası Irak’tan Musul açıklaması Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el-Caferi’nin, Türkiye’nin M...
Kıbrıs’ta çözüm çok yakın Kıbrıs’ta çözüm çok yakın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 10 Aralık ...

HAVA DURUMU

HATA!
Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü hava tahmini verilerine ulaşılamıyor, girilen şehir adı hatalı veya sunucu meşgul olabilir.
İstenen şehir: Istanbul
« Geri